ويژگي‌هاي كليدي

 

مهم‌ترين ويژگي كنسول نينتندو سوييچ انعطاف‌پذيري آن است. شما مي‌توانيد اين كنسول را به تلويزيون متصل كنيد و به‌عنوان يك كنسول خانگي از آن بهره ببريد؛ يا با اتصال دسته‌ها به كناره‌هاي نمايشگر مانند يك كنسول دستي از آن استفاده كنيد. شايد هم بخواهيد نمايشگر را در جاي ديگري قرار دهيد و از طريق دسته‌هاي بي‌سيم بازي كنيد. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين كنسول، دسته‌هاي آن است كه به آن‌ها «جوي-كان» (Joy-Con) گفته مي‌شود. كاربران با استفاده از اين جوي-كان‌ها از قدرت مانور بيشتري بهره‌مند مي‌شوند و همچنين موتورهاي لرزاننده‌اي هم درون آن‌ها وجود دارد كه حس گرفتن اشياء واقعي را به كاربران انتقال مي‌دهد.

در مقابل، پلي استيشن ۴ و ايكس باكس وان كنسول‌هاي خانگي سنتي محسوب مي‌شوند. هركدام از آن‌ها هم ويژگي‌هاي خاص خودشان را دارند. به‌طور مثال مي‌توانيم به پشتيباني از بلو-ري‌هاي ۴K در كنسول‌هاي ايكس باكس وان اس و ايكس باكس وان ايكس اشاره كنيم كه پلي‌استيشن ۴ از چنين مشخصه‌اي بهره نمي‌برد.

تنوع بازي‌ها

نينتندو سوييچ از لحاظ بازي‌هاي اختصاصي كم و كسري ندارد. به‌طور مثال مي‌توانيم به بازي‌هاي محبوبي مانند Super Mario Odyssey و The Legend of Zelda: Breath of the Wild اشاره كنيم. همچنين نبايد بازي‌هاي چندنفره‌ي جذاب اين كنسول مانند Splatoon 2، Arms و Mario Kart 8 Deluxe را از قلم بيندازيم.

نينتندو سوييچ همچنين همانند معدن طلا براي بازي‌سازان مستقل است. به همين خاطر بسياري از بازي‌سازان مستقل عناوين جذابي را براي اين كنسول ارائه داده‌اند. در كنار اين بازي‌هاي مستقل، سوييچ از برخي از بازي‌هاي پر سروصدا مانند Doom، Skyrim، NBA 2K18 و L.A. Noire هم پشتيباني مي‌كند. با اين حال، در اين كنسول جديدترين بازي‌هاي Call of Duty، Battlefield يا Assassin’s Creed را پيدا نخواهيد كرد.

اگر چنين بازي‌هايي براي شما خيلي اهميت دارد، پس بهتر است كه به فكر خريد ايكس‌باكس وان يا پلي‌استيشن ۴ باشيد. هردوي اين كنسول‌ها تقريبا از بيشتر بازي‌هاي پر سروصدا مانند Star Wars Battlefront II، Shadow of War و Dark Souls پشتيباني مي‌كنند و با استفاده از آن‌ها مي‌توانيد به بازي‌هاي مستقل هم دسترسي داشته باشيد. پلي‌استيشن ۴ معمولا به تنوع بازي‌هاي اختصاصي‌اش شهرت دارد كه از بين آن‌ها مي‌توانيم به بازي‌هايي همچون Uncharted 4، Horizon: Zero Dawn و Bloodborne اشاره كنيم. گرچه ايكس‌باكس ازلحاظ بازي‌هاي اختصاصي حرف زيادي براي گفتن ندارد، اما سري بازي‌هاي اختصاصي اين كنسول مانند Gears of War، Halo و Forza طرفداران پروپاقرص زيادي دارد.

علاوه بر موارد عنوان‌شده، ايكس‌باكس وان تنها كنسول اين ليست محسوب مي‌شود كه با بازي‌هاي نسل قبل خود سازگاري دارد. ايكس‌باكس وان با بيش از ۳۰۰ بازي ايكس‌باكس ۳۶۰ و تعداد كمي از بازي‌هاي ايكس‌باكس نسل اول سازگار است.

مشخصات فني و سخت‌افزار

ازلحاظ سخت‌افزاري، سوييچ انعطاف‌پذيري را به قدرت گرافيكي ترجيح داده است. اين كنسول از نوع خاصي از پردازنده‌ي «تگرا» (Tegra) كه ساخت شركت «انويديا» (Nvidia) است بهره مي‌برد. شركت انويديا در همين زمينه اعلام كرده كه پردازنده‌ي سوييچ بر اساس معماري مشابه كارت گرافيك‌هاي برتر GeForce ساخته شده است.

سوييچ مجهز به يك نمايشگر ۶٫۲ اينچي است كه از رزولوشن ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پيكسل بهره مي‌برد؛ البته اين كنسول در هنگام اتصال به تلويزيون مي‌تواند بازي‌ها را با رزولوشن ۱۰۸۰p نمايش دهد. حافظه‌ي داخلي سوييچ ۳۲ گيگابايت است كه با استفاده از كارت حافظه‌ي microSD مي‌توانيد آن را افزايش دهيد. اين كنسول از طريق پورت USB-C شارژ مي‌شود. دوام باتري اين كنسول در حدود ۳ تا ۶ ساعت است و هنگام بازي كردن با آن مي‌توانيد ويديو ضبط كنيد يا اسكرين‌شات بگيريد.

ايكس‌باكس وان و پلي‌استيشن ۴ به لطف استفاده از كارت گرافيك AMD و ۸ گيگابايت حافظه‌ي رم، ازلحاظ سخت‌افزاري بسيار قوي‌تر هستند. ارزان‌ترين نوع اين كنسول‌ها از ۵۰۰ گيگابايت حافظه‌ي داخلي بهره مي‌برد كه البته با استفاده از هاردهاي اكسترنال مي‌شود آن را افزايش داد.

هر دوي اين كنسول‌ها نوع قدرتمندتري هم عرضه كرده‌اند. ايكس‌باكس وان ايكس حدود ۳ ميليون تومان قيمت دارد و قيمت پلي‌استيشن ۴ پرو در حدود ۱ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان است. ايكس‌باكس وان ايكس قدرتمندترين كنسول موجود در بازار محسوب مي‌شود و مي‌تواند بسياري از بازي‌ها را با كيفيت ۴K حقيقي نمايش دهد. پلي‌استيشن ۴ به اين اندازه قدرتمند نيست اما كاربران با استفاده از آن مي‌توانند گيم‌هاي مختلفي را با كيفيت ۴K نه‌چندان حقيقي بازي كنند. پلي‌استيشن ۴، پلي‌استيشن ۴ پرو، ايكس‌باكس وان اس و ايكس‌باكس وان ايكس از فناوري HDR پشتيباني مي‌كنند؛ اين يعني اگر تلويزيون شما مجهز به فناوري HDR باشد، مي‌توانيد بازي‌ها را با نور و رنگ بهتري مشاهده كنيد.

واقعيت مجازي

با وجود اين كه واقعيت مجازي روزبه‌روز همه‌گيرتر مي‌شود، اما در بين اين سه كنسول فقط پلي استيشن ۴ است كه از بازي‌هاي واقعيت مجازي پشتيباني مي‌كند. براي خريد هدست واقعيت مجازي PlayStation VR به همراه دوربين آن بايد در حدود ۲ ميليون تومان هزينه كنيد. البته اگر اهل چنين بازي‌هايي باشيد از اين خريد پشيمان نخواهيد شد، زيرا بازي‌هاي جذابي براي اين هدست منتشر شده است. از بين جذاب‌ترين و معروف‌ترين اين بازي‌ها مي‌توانيم به Batman Arkham VR و Resident Evil 7 اشاره كنيم.

ارزش خريد

چيزي كه ارزش خريد سوييچ را پايين مي‌آورد، قيمت آن است. براي خريد مدل ساده‌ي اين كنسول بايد حدود ۱ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان هزينه كنيد؛ مدل ساده يعني فقط كنسول، داك و يك جفت دسته‌ي جوي-كان، اما بدون هرگونه بازي. در اين ميان بايد به فكر لوازم جانبي آن هم باشيد، مثلا اگر با اين دسته‌هاي جوي-كان كنار نياييد، مجبوريد كه دسته‌ي حرفه‌اي‌تري بخريد؛ خريد چنين دسته‌اي در حدود ۳۷۰ هزار تومان برايتان هزينه دارد. خريد يك جفت دسته‌ي جوي-كان هم برايتان حدود ۵۰۰ هزار تومان آب مي‌خورد.

ايكس باكس وان اس و پلي استيشن ۴ ازلحاظ ارزش خريد موقعيت بسيار بهتري دارند. قيمت پلي استيشن ۴ در حدود ۱ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان است و دسته‌ي آن هم حدودا ۲۰۰ هزار تومان قيمت دارد. براي خريد ايكس‌باكس وان اس بايد حدود ۱ ميليون تومان هزينه كنيد و دسته‌ي آن هم با قيمت حدود ۱۷۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد. همچنين دسته‌هاي اين دو كنسول مي‌توانند به كامپيوتر متصل شوند و با استفاده از آن‌ها مي‌توانيد گيم‌هاي موجود در كامپيوتر را هم بازي كنيد. شايان ذكر است كه ايكس‌باكس وان اس مي‌تواند بلو-ري‌هاي ۴K را پخش كند و با توجه به قيمتي كه دارد، مي‌توان آن را يكي از ارزان‌ترين بلو-ري پليرهاي ۴K موجود در بازار به حساب آورد.

ازلحاظ سرويس‌هاي آنلاين هم كاربران با پرداخت ساليانه حدود ۲۴۰ هزار تومان مي‌توانند به ايكس‌باكس لايو يا پلي‌استيشن پلاس متصل شوند و گيم‌هاي مختلفي را به‌صورت چندنفره در محيط آنلاين بازي كنند. سرويس آنلاين نينتندو سوييچ در حال حاضر رايگان است اما در سال ۲۰۱۸ كه نسخه‌ي نهايي اين سرويس ارائه مي‌شود، كاربران براي استفاده از آن بايد ساليانه ۲۰ دلار حق اشتراك بپردازند. در حال حاضر براي چت كردن در سرويس آنلاين سوييچ ناچاريد كه از اپليكيشن موبايل اين كنسول استفاده كنيد. بنا به گفته‌ي نينتندو، بعد از عرضه‌ي نسخه‌ي كامل اين سرويس آنلاين، هرماه تعدادي بازي قديمي هم به‌صورت رايگان عرضه مي‌شود.

‌سخن آخر

سوييچ، پلي استيشن ۴ و ايكس باكس وان هركدام مزايا و معايب خودشان را دارند و انتخاب آن‌ها درنهايت بستگي به اولويت‌هاي خريدار دارد. مثلا اگر طرفدار پروپاقرص بازي‌هاي نينتندو هستيد، كنسول سوييچ مناسب شما است و در ضمن با خريد نينتندو سوييچ مي‌توانيد از آن هم به‌صورت يك كنسول خانگي و هم به‌صورت يك كنسول قابل حمل استفاده كنيد.

پلي استيشن ۴ هم از تعداد زيادي بازي اختصاصي باكيفيت بهره مي‌برد و تنها كنسول اين ليست است كه از واقعيت مجازي پشتيباني مي‌كند. ايكس باكس وان اس نه‌تنها مي‌تواند بلو-ري‌هاي ۴K را پخش كند، بلكه از بازي‌هاي نسل‌هاي قديمي‌تر ايكس‌باكس هم پشتيباني مي‌كند. درنهايت مي‌توان گفت هيچ‌كدام از اين كنسول‌ها بي‌كيفيت نيستند و با مشخص كردن اولويت‌هاي شخصي، مي‌توانيد بهترين انتخاب ممكن را داشته باشيد.